Jesteś tutaj

Zarzynanie polskiego biznesu w Irlandii

Zacznijmy od następującej kwestii. Niedawno zasłyszałem informację, iż Polsce zależy na zwiększeniu wymiany handlowej z Irlandią, co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko zwiększenie sprzedaży polskich towarów na irlandzkim rynku.

Do tej pory wszystko jest świetnie, czyli nie należy robić nic innego, jak tylko promować nasz kraj w Irlandii, nawiązywać kontakty biznesowe, sprzedawać i zarabiać. Oj pomyli się ten, kto w tak nierozważnie bezkrytyczny sposób podszedłby do tej informacji, czyli zdecydował się na uruchomienie swojego biznesu w Irlandii, a i liczył na pomoc ze strony władz naszego kraju.

W ostatnich dniach dotarła do mnie kolejna wiadomość, a ta brzmi, iż instytucja, która została powołana do udzielania pomocy polskim przedsiębiorcom w Irlandii, a i służąca swoją radą w nawiązywaniu kontaktów z irlandzkimi firmami, zostanie zlikwidowana.

Trade and Investment Promotion Section, co oznacza Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Dublinie przestaje istnieć z dniem 31 grudnia tego roku, natomiast całkowita likwidacja placówki nastąpi ostatniego dnia marca 2018 roku.

O właśnie takiej przyszłości WPHI w Dublinie mówi pismo sygnowane przez Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego, które zamieszczone zostało na stronach Dziennika Urzędowego Ministerstwa Rozwoju i Finansów pozycja 240.

Treść zarządzenia brzmi:

„Z A R Z Ą D Z E N I E  M I N I S T R A  R O Z W O J U  I  F I N A N S Ó W

1) z dnia 24 listopada 2017 r. w sprawie likwidacji jednostki budżetowej – Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP z siedzibą w Dublinie Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870 z późn. zm.2) ) zarządza się, co następuje: § 1. 1. Likwiduje się jednostkę budżetową – Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP z siedzibą w Dublinie, utworzoną zarządzeniem nr 27 Ministra Gospodarki z dnia 26 czerwca 2006 r. w sprawie jednostki budżetowej – Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP z siedzibą w Dublinie, zmienionym zarządzeniem nr 125 Ministra Gospodarki z dnia 1 października 2007 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie jednostki budżetowej – Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP z siedzibą w Dublinie, zwaną dalej „Wydziałem…”.

Aby dopełnić obrazu zniszczeń, jakie będą konsekwencją tej decyzji, przedstawiam pełny dokument, który przesłany został do zainteresowanych jednostek na terenie Republiki Irlandii.

Dz. Urz. Min Roz. i Fin. z dnia 24 listopada 2017 r. – poz. 240 –

Zastanówmy się teraz, co wynika z tej decyzji, nota bene godzącej w interesy polskich biznesmenów i przedsiębiorców w Irlandii, dla osób prowadzących własną działalność ? Otóż stracimy jakąkolwiek możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy biznesowej, a i niemożliwym stanie się kontynuowanie dalszej pracy na rzecz Polonii w kwestiach promocji i rozwijania naszego biznesu w Republice Irlandii.

WPHI w Dublinie angażowało się również w wiele przedsięwzięć związanych z przybliżaniem możliwości uruchomienia własnej działalności, dawało rękojmię pomocy na każdym etapie uruchamiania przez Polaków w Irlandii swoich firm, a i pomagało w tworzeniu zalążków polskiej przedsiębiorczości na wyspie.

1 stycznia 2018 roku, można będzie zapomnieć, że panowie Przemysław Buczkowski i Robert Bąk pomogą w promowaniu biznesowej Polski w Republice, gdyż obaj będą mogli jedynie pakować walizki i dokumentację Wydziału.

Jakie więc są powody likwidacji Wydziału ? Oczywiście finansowe, bo przecież utrzymanie WPHI, od 24 listopada 2017 roku w likwidacji, jest kosztowne. Dwóch ludzi i jeden budynek, nawiasem mówiąc, należący do Skarbu Państwa RP, czyli szału w wydatkach raczej nie ma, chociaż nigdy nie zapytałem o wysokość zarobków zarówno szefa WPHI w Dublinie, jak i jego współpracownika, a i nie wiem ile wynosi podatek od nieruchomości znajdującej się przy 4 the Vicarage, St. John’s Road w Dublinie 4.

Można też uznać, że nie zostawi się polskich przedsiębiorców bez pomocy, a o tym, gdzie będą znajdować się przedstawicielstwa Promocji i Inwestycji mówi jednoznacznie informacja ze strony Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, którą w całości można znaleźć na stronie PAIH>>>

Ja zajmę się jednym tylko miastem, a to będzie Polakom najbliższe w przypadku, gdyby akurat dopadła ich fantazja uruchomienia własnej działalności, a chcieliby szukać pomocy u przedstawicieli Polskich władz.

Takim miejscem będzie Londyn, gdzie do końca 2017 roku ma powstać placówka WPHI.

Londyn w Wielkiej Brytanii, która w 2019 roku opuści struktury Unii Europejskiej. Londyn, z którego już teraz wycofują się światowe korporacje. Londyn, skąd uciekają przedstawicielstwa instytucji finansowych. Londyn, który już wkrótce straci swój status stolicy finansowej Europy.

Tu nasuwa się tylko jedno pytanie: Po co się tam pchać ?

W mojej ocenie, władze Rzeczpospolitej Polskiej podjęły tę decyzję bez głębszego namysłu, a jej błąd polega na niezrozumieniu zmian zachodzących obecnie w Europie i możliwości współpracy w Wielką Brytanią poprzez rynek, który prawdopodobnie będzie korzystał z innego statusu handlowo-fiskalnego niż Polska w kontaktach z Albionem.

Na zakończenie chciałbym zwrócić się do polskiego biznesu w Irlandii, tutejszych mediów i osób, którym zależy na zwiększeniu wymiany handlowej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Irlandii, aby interweniowały u władz RP pozostawienie dublińskiej placówki WPHI w obecnym miejscu i kształcie.

W innym przypadku polscy przedsiębiorcy zostaną pozostawieni na pastwę losu, a ich biznesowy głos będzie, jak głos wołającego na puszczy.

Brawo rząd !!!

VIVAT „Dobra Zmiana” !!!

Bogdan Feręc

Źródło: polska-ie.com Opublikowane na prośbę Bogdan Feręc

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
13 + 7 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer

Design Downloaded from free Drupal Themes | free website templates | Free Vector Graphics | Luxury Yachts.